Wazektomia Hrab

Powikłania po zabiegu

Jakie są możliwe powikłania po wazektomii?

Wazektomia, jako zabieg operacyjny, jak każda procedura medyczna obarczona jest możliwością pojawienia się powikłań pooperacyjnych. Niezwykle ważne jest przeprowadzanie zabiegów ubezpłodnienia mężczyzn w Poznaniu i innych miastach w doświadczonych, profesjonalnych gabinetach lekarskich i klinikach. Jedynie wtedy zachodzi pewność, że cała procedura będzie wykonana zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, standardami sterylności i przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Ewentualne powikłania wtedy są skutkiem niezależnych od samego zabiegu przyczyn losowych. Samo występowanie jest jednak sporadyczne, najczęściej wiąże się z podrażnieniem lub bólem w miejscu nacięcia, który ustępuje samoistnie po kilku dniach, lub z niewłaściwą higieną rany.

Poza chwilowym dyskomfortem, pojawiającym się po zabiegu aż do wygojenia miejsca poddanego zabiegowi ( nacięciu), najczęstszym skutkiem ubocznym wazektomii jest pojawienie się zgrubień na zakończeniach rozciętego nasieniowodu, o charakterze guzkowatym, niezłośliwym.

Inne, stosunkowo rzadko występujące (poniżej 1% wykonywanych zabiegów), to:

  • krwiak pooperacyjny – krwawe, utrzymujące się zasinienie moszny,
  • infekcja pooperacyjna – rozwinięcie się stanu zapalnego rany i/lub jej okolic,
  • zastoinowe zapalenie najądrza – konsekwencja infekcji lub wzrostu ciśnienia w najądrzu, objawiające się bólem po zabiegu i powiększeniem najądrza,
  • ból, obrzęk, zaczerwienie moszny – naturalna, ale nieczęsta reakcja organizmu, ustępuje samoistnie po kilku dniach lub nawet godzinach,
  • zespół bólu moszny/jąder – po wykonaniu zabiegu u niektórych pacjentów ból pooperacyjny może utrzymywać się do kilku tygodni,
  • rekanalizacja nasieniowodów – indywidualne uwarunkowania organizmu lub wykonanego zabiegu mogą spowodować ponowne, samoistne zrośnięcie się nasieniowodów. ( samoistne zrośnięcie się nasieniowodów, w jego wyniku ciąża możliwa wg. literatury światowej 0,55 promila na przestrzeni 15 lat od wykonania zabiegu.)

Wśród potencjalnych pacjentów pojawia się niekiedy obawa, że wykonanie zabiegu ubezpłodnienia mężczyzn, w Poznaniu lub innej lokalizacji gabinetu urologicznego, może obniżyć satysfakcję z seksu bądź uniemożliwić uzyskanie i utrzymanie erekcji.

 Warto podkreślić, że wazektomia nie wpływa na jakość życia seksualnego. Celem zabiegu jest jedynie uniemożliwienie transportu plemników do ejakulatu, ich obecność – lub brak – w nasieniu jest niezauważalny podczas stosunku. Plemniki są nadal produkowane w organizmie, gospodarka hormonalna utrzymana jest w niezmienionym stanie (zabieg nie ma wpływu na zarost, barwę głosu, budowę ciała). Mężczyzna po wygojeniu rany wraca do pełnej sprawności fizycznej oraz seksualnej, jedyną konsekwencją jest niemożność zapłodnienia partnerki.

Ubezpłodnienie mężczyzn w Poznaniu, czyli właśnie zabieg wazektomii, przeprowadzam w specjalistycznym gabinecie urologicznym. Zachęcam do umówienia się na konsultację, podczas której omówione zostaną wszystkie kwestie związane z zabiegiem. Zapraszam zarówno pacjentów zdecydowanych na wykonanie wazektomii, jak i tych chcących uzyskać indywidualne informacje.

Wazektomia, Najskuteczniejsza antykoncepcja

Umów się na wizytę kwalifikacyjną.

Adres gabinetu:

Gabinet Urologiczny Dr Michał Hrab
Marcelińska 94/200, Grunwald, Poznań

Rejestracja:

(+48) 517 507 978